• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Matura dla dorosłych – nigdy nie jest za późno na egzamin dojrzałości!

Matura dla dorosłych – nigdy nie jest za późno na egzamin dojrzałości!

23.9.2021

Możliwość zdobycia lepszego wykształcenia lub lepszej pracy, a może po prostu ambicja? Powodów, dla których dorośli chcą zdać maturę, jest bardzo dużo. Na polskim rynku edukacyjnym jest mnóstwo liceów dla dorosłych oferujących kompleksowe przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Jakich formalności trzeba dopełnić, żeby rozpocząć naukę w liceum dla dorosłych? Ile trwa i jak wygląda przygotowanie do matury dla dorosłych? Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę? Wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.

Liceum dla dorosłych – co to za szkoła i kto może się zapisać?

Liceum dla dorosłych to zaoczna szkoła średnia, w której można zdobyć kompleksową wiedzę, niezbędną do zdania matury. Dzięki temu, że nauka odbywa się w systemie zaocznym słuchacze mogą jednocześnie pracować i zdobywać wykształcenie, bez konieczności dokonywania diametralnych zmian w swoim codziennym życiu. Co ważne, żeby się zapisać, nie trzeba ponosić żadnych kosztów ani zdawać egzaminów wstępnych. Nauka przebiega w przyjaznych warunkach i pod okiem dobrze wykwalifikowanych nauczycieli. W liceach dla dorosłych słuchacze zdobywają wiedzę z takich samych przedmiotów, jak uczniowie szkół stacjonarnych. Podczas zajęć uczą się: języka polskiego, matematyki, fizyki, biologii, geografii, historii, ale też informatyki, podstaw przedsiębiorczości i języka obcego. Po ukończeniu nauki słuchacze mogą podejść do egzaminu dojrzałości, a później kontynuować naukę np. w szkołach Żak na jednym z wielu oferowanych kierunków, praktycznie przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu.

Słuchaczem liceum zaocznego dla dorosłych może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i chce zdać egzamin dojrzałości. Do szkoły mogą zapisać się absolwenci gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej lub ośmioletniej szkoły podstawowej. Co ważne, żeby rozpocząć naukę, nie trzeba podchodzić do egzaminów wstępnych. Nie zdałeś matury i chcesz zostać słuchaczem Żaka? Najpierw wybierz miasto, w którym chcesz się uczyć, a następnie zapisz się online lub zarezerwuj miejsce. Możesz także odwiedzić sekretariat szkoły i zapisać się na miejscu. Jakie dokumenty będą potrzebne? Przede wszystkim świadectwo ukończenia szkoły (podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej), dowód osobisty oraz dwa zdjęcia w formacie legitymacyjnym. Należy je złożyć w sekretariacie szkoły.

Ile lat po ukończeniu szkoły można zdawać maturę?

Poprawiać maturę można jedynie przez 5 kolejnych lat. Po tym czasie wyniki z poszczególnych przedmiotów tracą ważność i trzeba zdawać całą maturę od nowa. Absolwenci liceum z lat 2015-2018 lub technikum z lat 2016-2018 zdają egzamin w nowej formule. Z kolei absolwenci liceów z lat 2005-2014 i techników z lat 2006-2015 zdają egzamin w starej formule. Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku 2004 muszą zdać egzamin w nowej formule. Osoby, które zdały egzamin z któregoś z obowiązkowych przedmiotów w latach 2014-2017 te brakujące zdają w takiej formie, jaka wtedy obowiązywała.

Jak zdać maturę po latach?

Podejście do matury dla dorosłych wymaga systematycznej i długotrwałej nauki. Absolwenci szkoły podstawowej, gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej, którzy chcieliby przystąpić do egzaminu dojrzałości muszą zapisać się do liceum dla dorosłych, by zdobyć średnie wykształcenie, które pozwoli im podejść do matury. Osoby, które mają średnie wykształcenie, ale nie zdały matury i chciałyby przystąpić do egzaminu ponownie powinny dopełnić odpowiednich formalności w okręgowej komisji egzaminacyjnej właściwiej dla miejsca zamieszkania. Wystarczy przesłać formularz deklaracji maturalnej, który jest dostępny na stronie OKE i czekać na list z informacją na temat tego, w której placówce edukacyjnej zainteresowany będzie mógł zdawać maturę dla dorosłych. Po dopełnieniu formalności należy już tylko solidnie przygotować się do egzaminu i oczekiwać terminu przeprowadzenia matury.

Egzamin maturalny jest przeprowadzany z 3 przedmiotów obowiązkowych oraz wybranych przedmiotów dodatkowych. Do tych obowiązkowych zalicza się: język polski, matematykę i język obcy nowożytny.

Jak powinien wyglądać plan przygotowania do zdania matury dla dorosłych?

 • wypełnienie deklaracji maturalnej

 • wybór przedmiotów

 • przygotowanie materiałów do nauki

 • solidna nauka

 • powtórzenie przyswojonego materiału

 • podejście do egzaminu.

Matura dla dorosłych – jak się do niej przygotować?

Zdanie matury wcale nie jest taką prostą sprawą, a przygotowania do egzaminu warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Co zrobić przed rozpoczęciem nauki, by przebiegła sprawnie i efektywnie? Należy:

 • wybrać przedmioty maturalne

 • precyzyjnie określić zakres materiału do nauki

 • znaleźć opracowania i je uporządkować

 • określić najważniejsze zagadnienia

 • opracować plan nauki

 • uczyć się systematycznie

 • powtarzać.

Zastosowanie się do powyższych zasad pozwoli solidnie przygotować się do egzaminu dojrzałości i zdać go na zadowalającym poziomie. Więcej o efektywnym uczeniu się przeczytasz również w naszym artykule ,,Motywacja do nauki – jak ją zwiększyć?”

Jak wygląda matura dla dorosłych?

Matura dla dorosłych ma dokładnie taki sam przebieg jak egzamin dojrzałości świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich – jej formuła jest ujednolicona dla wszystkich, by dać obrazowe wyniki. Obecnie na maturze zdaje się obowiązkowo trzy przedmioty: język polski, matematykę i wybrany język obcy. Języki polski i obcy maturzyści zdają w części pisemnej i ustnej, z kolei matematykę tylko w części pisemnej. W 2021 roku nie ma egzaminu ustnego maturalnego. Nie ma też obowiązku przystąpienia do 1 przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Przedmioty dodatkowe (które nie są obowiązkowe) uczeń wybiera samodzielnie. Większość osób, które podchodzą do matury po długiej przerwie w nauce decyduje się zdawać jedynie przedmioty obowiązkowe, bo łatwiej jest im przygotować się z 3 przedmiotów niż 4 czy 5. Żeby zdać maturę, trzeba uzyskać wynik na poziomie co najmniej 30%. 

Matura po latach to inwestycja w przyszłość. Jeszcze do niedawna do matury nie podchodzili wszyscy absolwenci szkół średnich, głównie dlatego, że zdany egzamin maturalny nie miał tak dużego znaczenia. Obecnie wszystko się zmieniło – maturę zdaje większość młodych osób, tuż po skończeniu szkoły średniej. Nic więc dziwnego, że osoby, które edukację zakończyły kilka, a nawet kilkanaście lat temu decydują się podejść do matury dla dorosłych. Zdana matura pozwala na uzyskanie lepszych warunków zatrudnienia, a także daje możliwość dalszego kształcenia, na studiach wyższych lub w szkołach policealnych dla dorosłych. Na pewno wpływa pozytywnie na życie zawodowe.

Interesuje cię liceum dla dorosłych i matura zaocznie w twoim mieście? Sprawdź nasze strony miast! Masz do wyboru między innymi:

Poznaj również nasze szkoły dla dorosłych bez matury, dostępne w formie rocznej nauki zaocznej.

 

 

 

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.